Групова виставка «Пам'ятні»
22 жовтня - 7 листопада 2024
Третього листопада 2009-го галерея «АВС-арт» гостинно відкрила свої двері для шанувальників знакового українського мистецтва, представивши кращі здобутки закарпатської та львівської мистецьких шкіл. Тож сьогодні ми відзначаємо галерейне п’ятнадцятиріччя.
Пам’ятні локації. У 2009-2014 роках галерея була мистецьким осередком на Воздвиженській вулиці. Із 2015-го змінила локацію –Андріївський узвіз. Від 2018 року галерея знаходиться на вул. Глибочицька. Така мистецька стратегія дозволяє, не фіксуючись на територіальних межах, додавати нових сенсів в артистичну атмосферу міста, співпрацюючи з новою локацією, рухаючись не лише в переносному, а й у прямому сенсі. Освоюючи хронотоп Подолу, «АВС-арт» взаємодіє з генієм місця, вловлює тонкі вібрації настроїв довкілля, завважує ходу історії вулицями старого Києва й архітектоніку наддніпрянських схилів.
Пам’ятні експозиційні роки. Галерея завжди мала сталий внутрішній вектор розвитку, із року в рік акцентуючи на знаковому й неперехідному українському мистецтві. Незважаючи на те, що за останні понад двадцять років докорінних суспільно-політичних змін у царині мистецького процесу виокремилися напрями нової кон’юнктури, сформувався надзвичайно строкатий, стихійно сформований мистецький ринок, «АВС-арт» у своїй діяльності ставить за мету презентувати, популяризувати творчість мистців, що їхній неповторний внутрішній світ глибинно й цілком природно пов'язаний із ментальністю, історією та культурою свого народу. Загалом ми виставляємо сучасне українське мистецтво, традиційне у світоглядному плані. Намагаємося відібрати роботи, у яких прослідковуються засадничі, менталітетні риси, щоб таким чином прослідковувалася мистецька школа, чи то київська, чи львівська, чи одеська. Традиційність представлених робіт не в шароварщині, козаччині чи вишиванках, вона – у внутрішньому наповненні.
Пам’ятні проєкти. Від 2010-го року галерея успішно реалізовує тривалий проєкт «Мистецький шлях у спадок», презентуючи творчість мистецьких родин з усієї України: Роман та Романа Романишин (Львів); Микола, Володимир Журавлі й Дарина Тищенко-Журавель (Київ); Михайло, Андрій, Оксана Надєждіни (Кропивницький); Степан, Наталія Ярові й Віктор Романщак (Київ – Ялта); Олег, Ярослав, Альона, Єлизавета Ясенєви (Київ); Наталія Кохаль та Ганна Цариковська (Київ).
«Шевченків травень». Проєкт започатковано 2014 року, до дня перепоховання Тараса Шевченка (22 травня). Це візуальні роздуми про нього, пошуки його духа у творчості українських мистців – класиків і сучасників. Галерея представляє живописну й графічну добірку, котра має як безпосередній, так і опосередкований стосунок до шевченкіани, об’єднана засадничими світоглядними устремліннями, мисленням, чуттями, що споріднюють крізь роки різних авторів і навертають глядача на асоціативні пошуки свого Тараса Шевченка.
«Жовтий/Блакитний». Проєкт започатковано 2016 року, до Дня Державного Прапора України (23 серпня). Галерея представляє тематичну добірку живописних робіт, в яких провідними є жовтий і блакитний – чільні кольори Української Держави. Різні за часом написання, стилістикою й мистецькими напрямами твори об’єднує ідея кольору (жовтого/блакитного) як феномену, що може набувати онтологічної функції, виступати в ролі тла чи освітлення, здатного створювати характер глядацького сприйняття.
Видавничий проєкт «Імена». Серію мистецьких альбомів українських художників започатковано 2009 року. Кожен майстер, чию творчість відображено на сторінках видань, має свій оригінальний стиль і промовисто демонструє розмаїття нашого мистецтва. У серії побачили світ наступні видання:
1.Борис Буряк: Альбом. – К.: Галерея «АВС-арт», 2009. – 280 с.: іл.
2.Олег Мінько: Альбом. – Київ – Львів: Галерея «АВС-арт», 2010. – 296 с.: іл.
3.Феодосій Гуменюк: Альбом. – К.: Галерея «АВС-арт», 2010. – 224 с.: іл.
4.Петро Бевза: Альбом. – К.: Галерея «АВС-арт», 2011. – 288 с.: іл.
5.Сергій Савченко: Альбом. – К.: Галерея «АВС-арт», 2011. – 296 с.: іл.
6. Олег Ясенєв: Альбом. – К.: Галерея «АВС-арт», 2020. – 312 с.: іл.
Пам’ятні імена. У нинішній час страхітливої екзистенційної російсько-української війни переосмислюється цінність життя і сенс смерті, усвідомлюється сила національної історичної пам’яті, зокрема культурної пам’яті, як орієнтиру нашої ідентичності. Того, що формує нас як націю, здатну до боротьби, розвитку й творчості. На відзначення 15-річчя від дня відкриття галереї на своїй локації ми згадуємо й експонуємо твори тих художників, які вже перейшли межу вічності, але з якими тривало й плідно співпрацювала «АВС-арт». Вони втілювали у своєму творчому доробку глибоко вартісні знаки й сенси українського мистецтва: Левко Воєдило (1962-2013, Київщина), Сергій Гнойовий (1954-2019, Полтава), Микола Грох (1936-2021, Київ), Людмила Задорожна (1942-2022, Київ), Василь Кікіньов (1930-2017, Луганськ), Микола Мазур (1948-2015, Хмельницький), Олег Мінько (1938-2013, Львів), Михайло Надєждін (1935-2023, Кропивницький), Андрій Надєждін (1963-2022, Кропивницький), Марина Рибачук (1964-2023, Чернівці), Сергій Рєпка (1944-2014, Київ), Дмитро Стецько (1943-2017, Тернопіль).
Не використовуючи гасел та не звертаючись до соціальщини, дотримуючись власної тенденції, «АВС-арт» тримає патріотичну лінію, з дня у день робить свій внесок у розвиток вітчизняного арту. Зрештою, кожна галерея обирає свій шлях розвитку і свої засоби. Бо рано чи пізно слова все одно минуть, а мистецтво залишиться.
Алла Маричевська,
артдиректорка галереї «АВС-арт»
|
| | |
«КОЛО РАЮ»12 грудня 2024
Виставка Петра Сипняка «Коло Раю» представляє живопис відомого львівського майстра 2009-2024 років. У його доробку виразно проступає тема рідної землі й роду, глибока символіка різдвяних обрядодій, філософія чумацької долі. Усе це – як єдине мозаїчне коло, що нерозривно й неспинно обертається довкруж свого райського осердя, духовної серцевини. |
Марчук Іван Степанович
Народився 12.05.1936 р. в с. Москалівка Тернопільської обл. Український живописець. Навчався у Львівському училищі ужиткового та декоративного мистецтва (1951-1956); Львівському інституті ужиткового та декоративного мистецтва (1959-1965; у Д.Довбошинського, К.Звіринського, Р.Сельського). Заслужений художник України (1996), лауреат Національної премії України ім. Т.Шевченка (1997), народний художник України (2002).
|
|