Груповий проєкт «Артспротив: митці на фронті»
18 лютого - 8 березня 2025
Боротьба за українську незалежність, волю й ідентичність триває вже не одне століття. Й артспротив – невід’ємна та потужна складова, прояв національної визвольної боротьби, що має всі ознаки екзистенційної.
Чому саме артспротив? Бо йдеться про культурний фронт, що є дуже важливим і навіть визначальним. Адже під прицілом російських найманців і терористів протягом століть передусім була й є українська культура та ідентичність. У своїх перманентних намаганнях поневолити волелюбних українців вони завжди намагалися знищити ключові ознаки національної ідентичності та характеру: мову, літературу, театр, образотворче мистецтво, зокрема й шляхом привласнення творчості таких його знакових постатей, як Ілля Рєпін, Архип Куїнджі, Казимир Малевич.
Сучасні українські митці з перших днів російської агресії активно протистоять ворогу. Чимало з них добровільно пішли захищати країну ще в 2014 році. Творча діяльність, здійснена, безпосередньо, у фронтових умовах, є справжнім подвигом, проявом національного духу, свідомості та ментальності.
Проєкт «Артспротив: митці на фронті» поєднав твори різних авторів, представників НСХУ, що наразі захищають країну від російських окупантів, волонтерять на найгарячіших напрямках фронту. Це Сергій Герасименко, Володимир Гурін, Роман Кравчук, Ігор Талалай, Сергій Бурбело, Віктор Соловар, Володимир Вакуленко, Василь Теличко-Еверт, Артем Шевченко, Микола Мединський, Сергій Сметанкін. Не випадково, що саме твір Сергія Сметанкіна, художника й військового волонтера, який ще з 2014 року перебуває в гарячих точках Донецького напрямку, виконаний у техніці «окопного живопису», присвячений визволенню Святогірська в ході харківського контрнаступу, став символом цієї експозиції. Вкрай чутливий і знаковий для кожного українця концепт вдало передає назва твору «Святогірськ. Дочекалися». Цей метафоричний прийом уособлює прагнення українських громадян, що живуть єдиною метою та мрією – Перемоги України над одвічним кривавим ворогом.
Українська мрія, що завдяки ЗСУ є цілком реальною та досяжною, обов’язково має втілитися й стати символом майбутнього українського ренесансу – як мистецького, так і соціального.
Олена Котляр,
кураторка проєкту, журналістка
|
| | |
«МІСТА БЕЗ ТРИВОГ» 18 березня 2025
На часі – мистецька урбаністика як концентрований прояв залюдненого, злагідливого, організованого особливим ритмом топосу, в якому, зокрема, і формується культура. Отож, мистецька мандрівка мирними містами України: Київ, Львів, Харків, Ужгород, Одеса, Полтава, Чернівці, Ялта, Кам’янець-Подільський, Маріуполь... Рідні. Спокійні. Без тривог. |
Литвиненко Олексій
 Народився 17 січня 1961 року. 1985 року закінчив Київський державний художній інститут. Із 1992-го – член Національної спілки художників України. Живе і працює в Києві.
|
|