Анатолій Дністровий. Живопис, графіка
19 березня - 17 квітня 2024
Із початку листопада 2022-го до лютого 2023-го несподівано для себе я написав до 70 робіт акрилом на папері, більшість із яких – при свічках і з рибальським ліхтариком на лобі. Це живописні й графічні роботи, що були створені в умовах енергетичного локдауну, коли Київ, як і більшість міст України, потерпав від ракетних обстрілів і значних перебоїв із електропостачанням.
«Темна зима» 2022-2023 років перетворилася в цунамі живописної терапії, якій вечорами без електрики я віддавався, прийшовши додому після щоденної служби в гарнізоні.
У своїй книзі «Битва за життя: щоденник 2022 року» я кілька разів із сумом зізнавався, що, напевно, з живописом попрощався – невідомо, де в недалекому майбутньому доведеться всім нам бути через цю війну.
Але живопис, як з’ясувалося, нікуди не дівся і повернувся до мене неочікувано та стихійно. Цьому «допомогла» темрява, що прийшла з інтенсивними ракетними обстрілами. Щоб не сидіти без діла у темряві (писати й читати при поганому освітленні – не для моїх очей), я згадав про фарби. Виявилося – в темряві при свічках і з рибальським ліхтариком на лобі можна достойно писати картини.
Оскільки на великі формати й полотна катастрофічно нема часу, закономірно, що я прийшов до паперу. Це було неймовірне відкриття. Папір як медіа виявився цілковитою несподіванкою: я ніби по-новому вчився писати й підкорювати форму. Обраний формат А4 дуже практичний та оперативний, бо дає можливість виконати картину на одному подиху, на одній енергетичній хвилі – від 20 хвилин до однієї години. Такий «короткий» творчий імпульс, визначений малим форматом, органічно відповідає відчуттю й переживанню нашого насиченого й динамічного теперішнього часу, в якому нема планів на майбутнє, нема розрахунків на подальше життя. Наша емоція напружена й сконденсована на переживанні теперішнього.
Тільки переживання тут-і-тепер, відчуття кожної миті, що триває й колише наші тривоги й помисли, – усе це й стало кровоносними судинами мого живопису й графіки, створених у темряві при свічках із початку листопада 2022-го до лютого 2023-го року.
Анатолій Дністровий,
письменник, художник
|
| | |
«СТРИБОК У МАЙБУТНЄ»01 жовтня 2024
Сім фотографів – Микола Миронов, Володимир Харченко, Світлана Кошева, Денис Копилов, Олександр Серажим, Андрій Фурсенко та Андрій Котлярчук – поділяться з глядачами своїми роздумами та рефлексіями на життя яким воно є. |
Майданець Леся
Майданець Олена Леонідівна (Леся Майданець, Леся Майданець-Саєнко) народилася 1969 року в Києві. Художник декоративного мистецтва, магістр живопису, кандидат мистецтвознавства, доцент. Член НСХУ (1992), Європейської текстильної асоціації (1995).
|
|