AVSart Gallery
AVSart Gallery

Про галерею

Колекція

Виставки

Арт-вісті

Контакти
Головна  Контакти  Мапа сайту 

Виставки

Головна / Виставки / Виставки / Дмитро Величко. Живопис

Дмитро Величко. Живопис

22 квітня - 15 травня 2024

Лінія, смуга і геометризована крапка стали основними дійовими особами у зображальному просторі серії абстрактних живописних композицій одеського художника Дмитра Величка. Мистцеві притаманне романтичне світосприйняття, яке проявляється через ірраціональний архетип художнього мислення. Романтичність далека від прагматики, буденності та конформізму. Недарма синонімами цього слова є такі ємні поняття, як височина, мрійливість, споглядальність і чистота. Завдяки цій якості мислення відбувається своєрідне сердечне «вчування» в усе розмаїття граней життя. Воно спрямоване не на відбір сюжетів, запозичених «іззовні», а на пошук у власному внутрішньому світі відчуття Абсолютної краси, недосяжної раціональному мисленню.

Дмитра Величка вабить царина абстрактного експресіонізму. Умовна геометрія сповнюється підвищеною виразністю почуттів художника. Смуга, лінія та крапка в живописі одеського мистця виступають живою енергетичною одиницею – активним дійовим персонажем, який отримує різні ролі, що їх визначає автор-режисер у постановці. Вони можуть «мовчати», «шепотіти» чи «кричати» залежно від того спрямування і насичення кольором, яке надає їм автор.
Дмитро Величко у творчих пошуках має різний змістовий та формальний підхід до використання смуг і ліній. У першому варіанті вони стають первинними елементами – головними «дійовими особами» композиції. В іншому «амплуа» – виступають у якості допоміжних елементів, що утворюють певний шар, який стає кулісою у просторі, перетворюючи його з декоративної площини у багатовимірність. На полотні автор відбудовує симультанний простір – простір «перебування».
Крапка, лінія, пляма здатні матеріалізувати непроявлену мірність. У формальному рішенні мистець може відтворити двовимірні чи тривимірні образи, і лише співучасть і співпереживання небайдужого глядача додасть творчий акт сприйняття, асоціативної інтерпретації, емоційного вживання у часі. Своїм нефігуративним композиціям Дмитро Величко свідомо не дає назви, запрошуючи глядача до простору співтворчості. Художній простір перейде у багатовимірність внутрішнього життя простору абстрактного твору. У кожній нефігуративній композиції Дмитра Величка є смуга, котра виходить назовні – як втілення в обмеженому зображальному просторі полотна ідеї «неосяжності». Над цією концепцією свого часу працювали Анрі Матісс, Василь Кандинський, Піт Мондріан і Барнетт Ньюман.
Особливої наповненості творам одеського мистця надає колір. Живописець у повному сенсі «проживає» його у розмаїтті проявів. Створення художнього образу відбувається шляхом акумулювання індивідуального враження, переосмислення та перетворення у концентровану емоцію, що виражається в чистих кольорах та складних відтінках.
Живописна поверхня картин Величка складна, емоційна, напружена, а подекуди прозора і легка, немов вранішній серпанок. Такі «нерукотворні» ефекти багатошарової фактури художник створює складним поєднанням кольорових імприматур, роботи м’якими та жорсткими пензлями і улюбленими мастихінами. Для контрасту іноді залишає фрагменти чистого білого полотна – як позачасову пам’ять про абсолютну чистоту, символ повноти буття, перемоги Духу, торжество Світла. 
Анна Носенко, 
кандидат мистецтвознавства

 

Афіша

«ШЕВЧЕНКІВ ТРАВЕНЬ» 21 травня 2024

Галерея «АВС-арт» уже вдруге реалізує мистецький проєкт «Шевченків травень», започаткований 2014-го, коли визначну річницю Кобзаря відзначала не лише Україна, а й світ. Як не парадоксально, саме тоді на наших теренах почалася – для когось непомітно й не помічено – війна, котра зараз переросла в повномасштабну. Й на це вже не можна не зважати: Шевченкові слова «Борітеся – поборете» вкотре стали екзистенційною настановою в правдивій боротьбі за життя. Тож і шевченкіана наших воєнних днів набула іншого звучання, зберігаючи, проте, первинний задум: нагадати про 22 травня 1861 року, дату перепоховання Кобзаря, коли його назавжди повернули в Україну з московії.

Митці

Шимчук Микола Шимчук  Микола
Народився 1949 року в Копиткові біля Рівного. Навчався у Львівському державному інституті прикладного та декоративного мистецтва (1968-1973). Вчитель за фахом – Р.Сельський. Заслужений художник України. Професор кафедри монументального живопису ЛНАМ. Народний художник України.